Vishay/Dale RNC55J2891BSB14
RNC55J2891BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2891BSB14
Brief Description
RES 2.89K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2891BSB14.pdf
Availability of RNC55J2891BSB14
QUANTITY
RNC55J2891BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2891BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2891BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2891BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2891BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2891BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2891BSB14
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONN RECEPT 66POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 26A 0.85 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
HYBRID COUPLER datasheet.pdf
INTERFACE CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf