Vishay/Dale RNC55J28R0BSRE6
RNC55J28R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R0BSRE6
Brief Description
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J28R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J28R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R0BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R0BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J28R0BSRE6
TRISIL BIDIR OVP ASD 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-88A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 130MA 3.2 OHM datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 1.8 MZ MTRJ/SC DPX datasheet.pdf
CAP MICA 9PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
MODULE FT801 5.0 LCD BLK BZL datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf