Vishay/Dale RNC55J28R4BSBSL
RNC55J28R4BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R4BSBSL
Brief Description
RES 28.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R4BSBSL.pdf
Availability of RNC55J28R4BSBSL
QUANTITY
RNC55J28R4BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R4BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R4BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R4BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R4BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R4BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J28R4BSBSL
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 5.8V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 18.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf