Vishay/Dale RNC55J2911BSRE6
RNC55J2911BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2911BSRE6
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2911BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2911BSRE6
QUANTITY
RNC55J2911BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2911BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2911BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2911BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2911BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2911BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2911BSRE6
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA, 120mA (Flash) Backlight, Camera Flash 32-TCSP (5.5x4.5) datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 2.93V SC70- datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOCKET HOUSING ISO DOUBLE datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1115S125F1 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-HSOP datasheet.pdf