Vishay/Dale RNC55J2913BSBSL
RNC55J2913BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2913BSBSL
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2913BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2913BSBSL
QUANTITY
RNC55J2913BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2913BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2913BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2913BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2913BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2913BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2913BSBSL
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Zigbee Module 2.4GHz IEEE 802.15.4 Transceiver RF Module datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H datasheet.pdf