Vishay/Dale RNC55J2940BSRE6
RNC55J2940BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2940BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2940BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2940BSRE6
QUANTITY
RNC55J2940BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2940BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2940BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2940BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2940BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2940BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2940BSRE6
CABLE MOLDED CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMD datasheet.pdf
BOARD CTRLR FOR NHDEV 4.3 TFT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf