Vishay/Dale RNC55J2941BSRSL
RNC55J2941BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2941BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2941BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2941BSRSL
QUANTITY
RNC55J2941BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2941BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2941BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2941BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2941BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2941BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2941BSRSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
TVS DIODE 108VWM 175.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST-NO 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf