Vishay/Dale RNC55J2941FSB14
RNC55J2941FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2941FSB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2941FSB14.pdf
Availability of RNC55J2941FSB14
QUANTITY
RNC55J2941FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2941FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2941FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2941FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2941FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2941FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2941FSB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD 4POS FEMALE R/A datasheet.pdf
IC ADV BATTERY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
IC SWITCH 4X1 16UTQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CONN PIVOT DL ENT 1PR HOT/GROUND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf