Vishay/Dale RNC55J2942BSBSL
RNC55J2942BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2942BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2942BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2942BSBSL
QUANTITY
RNC55J2942BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2942BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2942BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2942BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2942BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2942BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2942BSBSL
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
INSERT ASSY FOR PRO BEAM MINI datasheet.pdf
INTERMEDIATE CARRIER datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TWO PART ALUM COVER UMQ-3624-D datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.27A 10 MOHM TH datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 19.69"L X 13.78"W datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
+5 V Low Power EIA RS-485 Transceiver IC datasheet.pdf