Vishay/Dale RNC55J2942BSRE6
RNC55J2942BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2942BSRE6
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2942BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2942BSRE6
QUANTITY
RNC55J2942BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2942BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2942BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2942BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2942BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2942BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2942BSRE6
CONN HDR BRKWAY 40POS VERT 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 5POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS MT CLIPLITE 5MM WHT TRANSL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf