Vishay/Dale RNC55J2943BSB14
RNC55J2943BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2943BSB14
Brief Description
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2943BSB14.pdf
Availability of RNC55J2943BSB14
QUANTITY
RNC55J2943BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2943BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2943BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2943BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2943BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2943BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2943BSB14
SOLDER RA .020" 25AWG 1LB datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC RF AMP HBT 6GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 28-SOIC datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf