Vishay/Dale RNC55J2980BSBSL
RNC55J2980BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2980BSBSL
Brief Description
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2980BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2980BSBSL
QUANTITY
RNC55J2980BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2980BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2980BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2980BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2980BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2980BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2980BSBSL
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX QUAD RS-232 5VLP 24CDIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR 800MA TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 15ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf