Vishay/Dale RNC55J2982BSRSL
RNC55J2982BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2982BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2982BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2982BSRSL
QUANTITY
RNC55J2982BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2982BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2982BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2982BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2982BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2982BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2982BSRSL
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 87A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 390K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/8 MC datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf