Vishay/Dale RNC55J2983BRR36
RNC55J2983BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2983BRR36
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2983BRR36.pdf
Availability of RNC55J2983BRR36
QUANTITY
RNC55J2983BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2983BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2983BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2983BRR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2983BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2983BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J2983BRR36
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 427 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf