Vishay/Dale RNC55J29R1BSRE6
RNC55J29R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J29R1BSRE6
Brief Description
RES 29.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J29R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55J29R1BSRE6
QUANTITY
RNC55J29R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J29R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J29R1BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J29R1BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J29R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J29R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J29R1BSRE6
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 30POS VERT SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BUTT SPLICE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf