Vishay/Dale RNC55J29R8BSB14
RNC55J29R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J29R8BSB14
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J29R8BSB14.pdf
Availability of RNC55J29R8BSB14
QUANTITY
RNC55J29R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J29R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J29R8BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J29R8BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J29R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J29R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J29R8BSB14
LAMP MAGNIFIER 3.5 DIOPTER 13W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf