Vishay/Dale RNC55J29R8BSBSL
RNC55J29R8BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J29R8BSBSL
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J29R8BSBSL.pdf
Availability of RNC55J29R8BSBSL
QUANTITY
RNC55J29R8BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J29R8BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J29R8BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J29R8BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J29R8BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J29R8BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J29R8BSBSL
IC OPAMP GP 350KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
GDT 230V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 2POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC OVER VOLT/CURR PROTECT 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
8556-1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf