Vishay/Dale RNC55J29R8BSRSL
RNC55J29R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J29R8BSRSL
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J29R8BSRSL.pdf
Availability of RNC55J29R8BSRSL
QUANTITY
RNC55J29R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J29R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J29R8BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J29R8BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J29R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J29R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J29R8BSRSL
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256TAP DUAL 16-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
IC CLK GEN EMI REDUCTION 4WDFN datasheet.pdf
IC SYNC RECT CONTROLLER 6TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
10UF 400V 10X20 datasheet.pdf