Vishay/Dale RNC55J29R8DSRSL
RNC55J29R8DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J29R8DSRSL
Brief Description
RES 29.8 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J29R8DSRSL.pdf
Availability of RNC55J29R8DSRSL
QUANTITY
RNC55J29R8DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J29R8DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J29R8DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J29R8DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J29R8DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J29R8DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J29R8DSRSL
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9610 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" 2DIGIT BLUE CC SMD datasheet.pdf