Vishay/Dale RNC55J3010BRB14
RNC55J3010BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3010BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3010BRB14.pdf
Availability of RNC55J3010BRB14
QUANTITY
RNC55J3010BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3010BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3010BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3010BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3010BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3010BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3010BRB14
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC BUS REG TRE-ST 8STG 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf