Vishay/Dale RNC55J3010BSRSL
RNC55J3010BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3010BSRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3010BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3010BSRSL
QUANTITY
RNC55J3010BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3010BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3010BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3010BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3010BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3010BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3010BSRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 10V 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 56W AB TO220-11 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf