Vishay/Dale RNC55J3011BMBSL
RNC55J3011BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BMBSL.pdf
Availability of RNC55J3011BMBSL
QUANTITY
RNC55J3011BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BMBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J3011BMBSL
ENDPLATE AP DLD PARTIAL PA BG datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 2CH 20DIP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC12DL066 datasheet.pdf
OSC XO 202.752MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 80-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf