Vishay/Dale RNC55J3011BMBSL
RNC55J3011BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BMBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BMBSL.pdf
Availability of RNC55J3011BMBSL
QUANTITY
RNC55J3011BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BMBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J3011BMBSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUAD CMOS 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 160A DO205AB datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
FUSE CARRIER OGN 5X20MM datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT R/A PCB datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf