Vishay/Dale RNC55J3011BSRE6
RNC55J3011BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BSRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3011BSRE6
QUANTITY
RNC55J3011BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3011BSRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 20A 3.3VOUT 100W datasheet.pdf
IC MPU CELERON 366MHZ 370FCPGA datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 20.96MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN M12 5POS datasheet.pdf