Vishay/Dale RNC55J3011BSRSL
RNC55J3011BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3011BSRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3011BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3011BSRSL
QUANTITY
RNC55J3011BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3011BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3011BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3011BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3011BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3011BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3011BSRSL
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
TERMINAL FEEDTHRU DP WGK 16 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
VOLT & CONTINUITY TESTER LCD/LED datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" 10CR NI datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
4UF 450V 11.125X38.1 85C AXI datasheet.pdf