Vishay/Dale RNC55J3012BRRSL
RNC55J3012BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012BRRSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012BRRSL.pdf
Availability of RNC55J3012BRRSL
QUANTITY
RNC55J3012BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012BRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3012BRRSL
DIODE VARACTOR LV 500Q SOD-523 datasheet.pdf
EP 1/32 FOR SAKG 28 70 W/BRA datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
COVER DUST RCPT CHAMP 36 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V 3A 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28TSSOP datasheet.pdf
ADJUSTING SCREW datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
TPLI 2120 A1 8" X 8" datasheet.pdf
MICRO 15C P 72" RBW JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf