Vishay/Dale RNC55J3012BSBSL
RNC55J3012BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3012BSBSL
QUANTITY
RNC55J3012BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3012BSBSL
IC VOICEBAND CODEC 5V/3V 24SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf