Vishay/Dale RNC55J3012BSBSL
RNC55J3012BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012BSBSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3012BSBSL
QUANTITY
RNC55J3012BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3012BSBSL
IC OPAMP GP 100MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 4.8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf