Vishay/Dale RNC55J3012FMR36
RNC55J3012FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3012FMR36
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3012FMR36.pdf
Availability of RNC55J3012FMR36
QUANTITY
RNC55J3012FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3012FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3012FMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3012FMR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3012FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3012FMR36 Details Description
Related parts for RNC55J3012FMR36
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC RESET CMOS N-CH 2.7V SSOP5 TR datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET KIT #4-40 .40" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED DIFF datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SR BTS CS CB 17ASYCP datasheet.pdf
IC FPGA ULP I/O 81UCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf