Vishay/Dale RNC55J3050BSB14
RNC55J3050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3050BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3050BSB14.pdf
Availability of RNC55J3050BSB14
QUANTITY
RNC55J3050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3050BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3050BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3050BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3050BSB14
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 68MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A SMA datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD WR BLK 17.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf