Vishay/Dale RNC55J3050DRRSL
RNC55J3050DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3050DRRSL
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3050DRRSL.pdf
Availability of RNC55J3050DRRSL
QUANTITY
RNC55J3050DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3050DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3050DRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3050DRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3050DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3050DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3050DRRSL
CONN HEADER 72POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
ILOUPE XL2 PORTABLE DGTL SCOPE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.4V 3A 15W datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf