Vishay/Dale RNC55J3051BSBSL
RNC55J3051BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3051BSBSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3051BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3051BSBSL
QUANTITY
RNC55J3051BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3051BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3051BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3051BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3051BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3051BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3051BSBSL
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 15AU 8CKT datasheet.pdf
MOD SBC SR9310 A/D +/-10V datasheet.pdf
TM3226M016CHBA datasheet.pdf
MICRO 31C P 120" YEL JACKS datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
15000UF 63V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf