Vishay/Dale RNC55J3051BSBSL
RNC55J3051BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3051BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3051BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3051BSBSL
QUANTITY
RNC55J3051BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3051BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3051BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3051BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3051BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3051BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3051BSBSL
WI-EM 8MB SDRAM 4MB FLASH 25 PAK datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 24DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
END CAP - OFFICE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL THRU SKT 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf