Vishay/Dale RNC55J3091FSB14
RNC55J3091FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3091FSB14
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3091FSB14.pdf
Availability of RNC55J3091FSB14
QUANTITY
RNC55J3091FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3091FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3091FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3091FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3091FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3091FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3091FSB14
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B RIGHT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf