Vishay/Dale RNC55J30R1BRB14
RNC55J30R1BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J30R1BRB14
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J30R1BRB14.pdf
Availability of RNC55J30R1BRB14
QUANTITY
RNC55J30R1BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J30R1BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J30R1BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J30R1BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J30R1BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J30R1BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J30R1BRB14
IC TRIPLE LINE DRIVER/REC 16-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' REVERSED datasheet.pdf
PAIR STITCHED VERT HEADER datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 160AMP 3" MOTOR datasheet.pdf