Vishay/Dale RNC55J3100BSB14
RNC55J3100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3100BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 310 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3100BSB14.pdf
Availability of RNC55J3100BSB14
QUANTITY
RNC55J3100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3100BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)310
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3100BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3100BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3100BSB14
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 227LM 3CH MCPCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf