Vishay/Dale RNC55J3120BSB14
RNC55J3120BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3120BSB14
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3120BSB14.pdf
Availability of RNC55J3120BSB14
QUANTITY
RNC55J3120BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3120BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3120BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3120BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3120BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3120BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3120BSB14
IC VOICEBAND CODEC 5V 1CH 20SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 32POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf