Vishay/Dale RNC55J3120DRB14
RNC55J3120DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3120DRB14
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3120DRB14.pdf
Availability of RNC55J3120DRB14
QUANTITY
RNC55J3120DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3120DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3120DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3120DRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3120DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3120DRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3120DRB14
CABLE 9COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC SENSOR 16CHAN QMATRIX 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAGE ASSY THRU BEZELW/LP SAN, QS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V 60W datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V THRU HOLE datasheet.pdf
82UF 16V 8X6.9 125C SMD datasheet.pdf