Vishay/Dale RNC55J3121BSB14
RNC55J3121BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3121BSB14
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3121BSB14.pdf
Availability of RNC55J3121BSB14
QUANTITY
RNC55J3121BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3121BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3121BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3121BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3121BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3121BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3121BSB14
CONVERTER DC/DC +-12V 5W OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 625MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 4A datasheet.pdf