Vishay/Dale RNC55J3121BSRSL
RNC55J3121BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3121BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3121BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3121BSRSL
QUANTITY
RNC55J3121BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3121BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3121BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3121BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3121BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3121BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3121BSRSL
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf