Vishay/Dale RNC55J3121BSRSL
RNC55J3121BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3121BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3121BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3121BSRSL
QUANTITY
RNC55J3121BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3121BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3121BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3121BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3121BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3121BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3121BSRSL
IDC CABLE- AKN14A/ AE14M / X datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
IP CORE TURBO DECODER ECP2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X5R 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AB 14C 4#16, 10#12 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W MELF datasheet.pdf