Vishay/Dale RNC55J3122BRR36
RNC55J3122BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3122BRR36
Brief Description
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3122BRR36.pdf
Availability of RNC55J3122BRR36
QUANTITY
RNC55J3122BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3122BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3122BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3122BRR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3122BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3122BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J3122BRR36
TAG MARKER SF9 24" 160/BX datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 600V SCR DBLR datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf