Vishay/Dale RNC55J3122BSBSL
RNC55J3122BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3122BSBSL
Brief Description
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3122BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3122BSBSL
QUANTITY
RNC55J3122BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3122BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3122BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3122BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3122BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3122BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3122BSBSL
CONN HEADER 30POS 1.25MM STR SMD datasheet.pdf
TERM RING VYL 16-14AWG 1/4 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.3A 400 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR STD 24MM- 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 150A datasheet.pdf
SCS FOAM 100X200X200MM LONG datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
560UF 60V 20X55.5 105C AXI datasheet.pdf