Vishay/Dale RNC55J3161FMRE6
RNC55J3161FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3161FMRE6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3161FMRE6.pdf
Availability of RNC55J3161FMRE6
QUANTITY
RNC55J3161FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3161FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3161FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3161FMRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3161FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3161FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3161FMRE6
OSC XO 15.36MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 820 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 1.7GHZ 10DB datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf