Vishay/Dale RNC55J3161FSBSL
RNC55J3161FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3161FSBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3161FSBSL.pdf
Availability of RNC55J3161FSBSL
QUANTITY
RNC55J3161FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3161FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3161FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3161FSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3161FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3161FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3161FSBSL
CAP FILM 0.33UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 400V 6A TO-202 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
GASKET BECU 8.26X406.4MM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 20POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 1/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf