Vishay/Dale RNC55J3162BRB14
RNC55J3162BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3162BRB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3162BRB14.pdf
Availability of RNC55J3162BRB14
QUANTITY
RNC55J3162BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3162BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3162BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3162BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3162BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3162BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3162BRB14
IDC CABLE-AKP64A/ AE64G / AKP64A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 1.526 OHM datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC 50A 600V DIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM FP datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 12" BK datasheet.pdf