Vishay/Dale RNC55J3162BSRSL
RNC55J3162BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3162BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3162BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3162BSRSL
QUANTITY
RNC55J3162BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3162BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3162BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3162BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3162BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3162BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3162BSRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 184POS GOLD BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC TUNER DVB SGL CONV 48FCLGA datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 20AWG datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf