Vishay/Dale RNC55J3201FSB14
RNC55J3201FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3201FSB14
Brief Description
RES 3.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3201FSB14.pdf
Availability of RNC55J3201FSB14
QUANTITY
RNC55J3201FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3201FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3201FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3201FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3201FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3201FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3201FSB14
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE FOR WIREFOX datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/180 BK 250/RL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf