Vishay/Dale RNC55J3201FSB14
RNC55J3201FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3201FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3201FSB14.pdf
Availability of RNC55J3201FSB14
QUANTITY
RNC55J3201FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3201FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3201FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3201FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3201FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3201FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3201FSB14
RES 33 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD REAR MNT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
290 FT AB125 COPPER datasheet.pdf
TERMINAL MARKER ESO 8/20 WS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf