Vishay/Dale RNC55J3242BSRSL
RNC55J3242BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3242BSRSL
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3242BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3242BSRSL
QUANTITY
RNC55J3242BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3242BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3242BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3242BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3242BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3242BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3242BSRSL
HANDLE .625X.281" 10-32THR ALUM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 7.TO220 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS .156 X .156 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf